Hlavní menu:
Hlavní menu:

VIDEO: Cvičte s eMTe a s Klárou

První protahovcí video s Klárou pro trialisty je tady! A máme k tomu i odborné cenné rady.


Ahoj Kláro, kdo jsi?

 

jsem Klára Bigasová a věnuji se józe, strečinku a trenérství se specializací na sportovní gymnastiku a jógu, které jsem vystudovala na Masarykově univerzitě, Fakultě sportovních studií v Brně. Již od malička mě nejvíce ze všech sportů přitahovala sportovní gymnastika, která se s postupem času překlenula v jógu, která mi gymnastiku vždy velmi připomínala. Jóga má jednoznačně blízký vztah ke strečinku, který je v našem životě jistě nedílnou součástí, která dokáže zlepšit jak naše myšlení, tak celkovou kultivaci a ovládání těla. Proto jsme se rozhodli natočit video pro sport trial a ukázat alespoň pár cviků a postojů k dobrému protažení namáhaných partií.


Jaké máme druhy strečinku?

 

Statický strečink - jde o zaujmutí jisté pozice po určitou dobu. Tento druh strečinku stimuluje rozvoj flexibility. Je spojen s hlubokým dýcháním a optimální dobou výdrže 15-45 s. Měli bychom cítit mírný až velký tah a nejít za práh bolesti, kde může naopak dojít k poškození svalu.

Dynamický strečink - jde o různě rychlé pohyby částí těla, které by měly vyvolat protažení svalu. Při dosažení jistého rozsahu s daným počtem opakování (8-10x) již dále pohyb neprovádíme a přejdeme na další. Stimulujeme dynamickou flexibilitu. Ze všech strečinků vychází jako nejméně účinný z hlediska rozvoje flexibility, ale využívá se při akutním zvýšení schopnosti produkce síly a aktivace svalových skupin.

Propriceoptivní neuromuskulární facilitace (PNF) - je odborníky považován za nejefektivnější strečinkovou metodu k rozvoji flexibility. Jedná se o metodu, v níž je využita kontrakce svalu, po níž následuje fáze relaxace a následné protažení svalu.

Balistický strečink - využívá svalových kontrakcí k prodloužení svalu hmitáním bez přerušení pohybu. Způsobuje napínací reflex, který uvolňuje sval, ale protažení svalu se snižuje. Je nutná opatrnost.

 

Kdy aplikovat strečink ?

 

Před zátěží nebo jakýmkoliv výkonem je podle odborníků nejúčinnější dynamický strečink pro rychlejší prohřátí svalů. Statický strečink je vhodný aplikovat až po zátěži a to optimálně s odstupem desítek minut až hodin. Je velmi důležité znát jednotlivé formy strečinku, abychom je dobře a vhodně aplikovali před i po zátěži. Dáváme si pozor a neprotahujeme svaly natržené, natažené a jakkoliv jinak poškozené. Je také důležité místo a teplota vzduchu, kde streč provádíme, aby došlo ke správnému a účinnému protažení a zahřátí svalu bez poškození. Je tedy vhodnější strečink provádět v teplejším prostředí a bez pocitu chladu.

Bez strečinku jsou svaly zatuhlé a nepracují plně funkčně. Pokud nedojde k protažení, tak je sval hůře prokrven a zásobován kyslíkem. Bez protahování je velmi omezena i pohyblivost v kloubech neboli flexibilita. Jako další nepřínosný zdroj je vyšší napětí ve svalech a tím zvýšená podrážděnost celého těla i mysli.

Doporučuji aplikaci statického strečinku minimálně 3x týdně / 15-20 minut, není ovšem na škodu strečink prodloužit i na celou hodinu s využitím nejrůznějších cviků a pozic. Doporučuji před zátěží dynamický streč a důležitý čas věnovaný statickému strečinku po zátěži.


Strečink a naše výsledky


Protahování je důležitou součastí u každého sportu, ale málokdo se opravdu protahuje. S přítelkyní Soňou jsme se před třemi měsíci začali aktivně protahovat, tzn. 3-5x týdně a nyní se dostaneme do neskutečných poloh, o kterých se nám mohlo předtím jen zdát.

A zde je celý odborný článek od Kláry.


Děkujeme Kláro za tvé rady, pomoc a video!

 

 

 

Aleš Nenička


Soubory: